SLIS | PARASPORT
SLIS - Saaremaa Liikumispuudega Inimeste Selts.
saare maakonna invaühing, saaremaa liikumispuudega inimeste selts, slis, puue, liikumispuue, abivahend, invaühing, nora maja,
6252
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-6252,edgt-cpt-2.0.2,mikado-core-2.0.2,ajax_fade,page_not_loaded,,homa-ver-3.2, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive

PARASPORT

MIS ON PARASPORT?

Parasport ehk invasport on sport, millega tegelevad füüsilise või vaimupuudega inimesed. Invasport muutus populaarseks 20. sajandil, et aidata teise maailmasõja veteranidel tavaellu naasta. Enamik invaspordialasid on tavaspordialad, mis on puudega inimeste jaoks sobivamaks muudetud. Leidub ka spordialasid, nagu väravpall, mis on spetsiaalselt puudega inimeste jaoks loodud.

Kuna puudeid on erinevaid, siis on Rahvusvaheline Paraolümpiakomitee (International Paralympic Committee) loonud süsteemi, kuidas puudeid kategoriseerida, et võistlus aus oleks. Kuigi parasport nimetati parapleegia järgi, siis praeguseks on invaspordis esindatud peaaegu kõik puuded.[6]

Allikas: wikipedia

PARASPORDI ORGANISATSIOONID

EESTI INVASPORDI LIIT (EIL)

Eesti Invaspordi Liit sai alguse liikumispuudega inimeste spordihuvist ja soovist osaleda ühiskondlikus elus. Invaliikumine algas 15.märtsil 1980, kui loodi ühingu “Autom” juurde käsijuhtimisega autode sektsioon. Alguse said Jaanikuralli, lumerajasõidud, mäkketõusu- ja vigursõiduvõistlused, slaalom ja sprint.

1982.a. kasvas “Automist” välja rahvaspordiklubi “Invasport”. Algasid võimlemis- ja ujumistunnid koos veeprotseduuride ja saunaga treenerite ja arstide käe all. “Invasport” korraldas ülevabariigilisi üritusi – kergejõustikupäevi, ratastoolivõidusõite, istevõrkpalliturniire.

1986.aastal loodi esimesena endises Nõukogude Liidus Eesti Spordikomitee juurde Eesti Invaspordi Föderatsioon, mis ühendas kurte, pimedaid ja liikumispuudega invasportlasi.

21. märtsil 1990.aastal moodustati Eesti Invaspordi Liit, mis tegeleb ainult liikumispuudega inimeste spordi ja rehabilitatsiooni probleemidega.

Eesti Invaspordiliit korraldab erinevaid üritusi, sh Elva spordilaagrit. Kasulikku infot spordialade reeglite kohta ja uuendatud võistluskalendri leiat SIIT.

EESTI PARAOLÜMPIAKOMITEE (EPK)

Eesti Paraolümpiakomitee (EPK) moodustati 1991. aasta aprillis nägemis-, kuulmis-, füüsiliste ja vaimsete puuetega inimeste spordiliitude esindajate poolt. Samal aastal astuti Rahvusvahelise Paraolümpiakomitee (IPC) liikmeks. Eesti Paraolümpiakomitee eelkäijaks oli 1986. aastal spordiühingu “Kalev” juurde loodud Eesti Invaspordiföderatsioon.

Eesti Paraolümpiakomitee peamine roll on olnud erivajadustega inimeste tippspordi edendamine ning rahvusliku delegatsiooni lähetamise korraldamine tiitlivõistlustele ning Paraolümpiamängudele. Noorte sportlastega, harrastusspordiga ning kohalike tiitlivõistluste korraldamisega tegelevad Paraolümpiakomitee liikmesorganisatsioonid.

SPORTIMISVÕIMALUSED

Paraspordi liikumisharrastustega on võimalik tutvuda Eesti Paraolümpiakomitee kodulehel, kus saad otsida võimalusi nii maakondade kui ka spordialade kaupa. Ava otsing: https://www.paralympic.ee/et/spordivoimalused

Saaremaal on puudega inimestel võimalus kasutada Kuressaare Nooruse Kooli ujulat kuni mai lõpuni tasuta. Vaata lähemalt SIIT.

MEIE SPORTLASED

Saaremaa kõige edukam parasportlane on Saaremaa Liikumispuudega Inimeste Seltsi liige ANRE NÕMME.

Purjetamise on Anre vahetanud rattasõidu vastu ning võistlustega saab kursis olla tema kodulehe kaudu. Toetused võistlustel osalemiseks on väga oodatud!