SLIS | KOV JA RIIK
SLIS - Saaremaa Liikumispuudega Inimeste Selts.
saare maakonna invaühing, saaremaa liikumispuudega inimeste selts, slis, puue, liikumispuue, abivahend, invaühing, nora maja,
6254
page-template-default,page,page-id-6254,page-child,parent-pageid-6250,edgt-cpt-2.0.2,mikado-core-2.0.2,ajax_fade,page_not_loaded,,homa-ver-3.2, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive

KOV JA RIIK

KOHALIKU OMAVALITSUSE TOETUSED JA TEENUSED

Kohalik omavalitsus on sotsiaalhoolekandes esmatasandi abi korraldaja. Inimene võib pöörduda kohalikku omavalituse poole ise või jõuab sinna info abi vajajast kellegi teise kaudu.

Sotsiaalhoolekande seadusega on kehtestatud kohalikele omavalitsustele osutatavate sotsiaalteenuste loetelu ja abistamiskohustuse miinimumnõuded. Omavalitsuste poolt korraldatavat sotsiaalteenuseid, sotsiaaltoetusi ja muud võimaldab inimesele rahvastikuregistrisse kantud elukohajärgne kohalik omavalitsus. Vältimatut sotsiaalabi, millega tagatakse inimesele vähemalt toit, riided, ajutine majutus jms, osutatakse selle kohaliku omavalitsuse poolt, kelle haldusterritooriumil inimene abi vajamise hetkel viibib.

Kohalikes omavalitsustes võib olla erinev sotsiaalteenuste ja – toetuste korraldus, kuid osutatav abi peab õigeaegselt ja paindlikult rahuldama inimese muutuvaid vajadusi, parandama elukvaliteeti ja tagama võrdsed võimalused ühiskonnas osalemiseks.

Kohalik omavalitsue teenuste hulka kuuluvad näiteks eluruumide kohandamine, parkimiskaardi taotlemine,  sotsiaaltransport, tugiisiku ja isikliku abistaja teenus, koduteenus, täisealise isiku hooldus, üldhooldusteenus jm. Vaata Saaremaa valla sotsiaalteenuseid SIIT.

Lisaks maksavad kohalikud omavalitsused vajadusel sotsiaaltoetusi. Vaata Saaremaa valla sotsiaaltoetuste kohta SIIT.

RIIKLIKUD TOETUSED JA TEENUSED

Riigi poolt on korraldatud ja reguleeritud need hoolekandeteenused, mida teenuse keerukusest tulenevalt ei ole mõistlik korraldada kohalikul tasandil.

TÖÖTUKASSA tegeleb töövõime hindamisega ning pakub teenuseid vähenenud töövõimega inimestele, näiteks tööalane rehabilitatsioon, kogemusnõustamine, tugiisikuga töötamine, kaitstud töö jms. Vaata täpsemalt SIIT.

Töötukassa maksab ka töövõimetoetust. 

SOTSIAALKINDLUSTUSAMET tegeleb puude hindamisega ning pakub teenuseid puudega inimestele – sotsiaalset rehabilitatsiooni, erihoolekandeteenuseid ja erinevaid abivahendeid. Vaata täpsemalt Sotsiaalkindlustusameti kodulehelt, puue ja hoolekanne.

Lisakulutusi põhjustava keskmise, raske või sügava puude korral on inimesel õigus saada sotsiaaltoetusi. Nende maksmise eesmärk on toetada puuetega inimeste iseseisvat toimetulekut, sotsiaalset integratsiooni ja võrdseid võimalusi. Vaata infot erinevate sotsiaaltoetuste määrade ja taotlemise kohta SIIT.