SLIS | PUUE JA TÖÖVÕIME
SLIS - Saaremaa Liikumispuudega Inimeste Selts.
saare maakonna invaühing, saaremaa liikumispuudega inimeste selts, slis, puue, liikumispuue, abivahend, invaühing, nora maja,
6298
page-template-default,page,page-id-6298,page-child,parent-pageid-6250,edgt-cpt-2.0.2,mikado-core-2.0.2,ajax_fade,page_not_loaded,,homa-ver-3.2, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive

PUUE JA TÖÖVÕIME

MIS ON PUUE?

PUUE on organismi struktuuri või funktsiooni puudumine või anomaalia. Anomaaliaks nimetatakse olulist kõrvalekallet üldtunnustatud statistilistest normidest. Puude tagajärjel on organismi tegevus häiritud.

Puuded jagatakse kolme raskusastmesse lähtuvalt inimese toimetulekust:

  • sügav puue – inimene vajab pidevat kõrvalabi, juhendamist või järelevalvet ööpäev ringi;
  • raske puue – inimene vajab kõrvalabi, juhendamist või järelevalvet igal ööpäeval;
  • keskmine puue – inimene vajab regulaarset kõrvalabi või juhendamist väljaspool oma elamiskohta vähemalt korra nädalas.

PUUDE TAOTLEMISE ning vastavate teenuste ja toetuste pakkumisega tegeleb Sotsiaalkindlustusamet. Vaata ka KOV JA RIIK.

TÖÖVÕIME

TÖÖVÕIME HINDAMISEGA ning vastavate teenuste ja töövõimetoetuse pakkumisega tegeleb Töötukassa. Töövõime hindamise metoodika lähtub sellest, et iga inimene on unikaalne ja sama puue või haigus võib inimestel väljenduda väga erinevalt. Töövõime hindamisel võetakse arvesse teie terviseseisundit ning sellest tulenevaid tegutsemise ja osaluse piiranguid. Selleks hinnatakse teie kehalist ja vaimset võimekust erinevates valdkondades.

Töövõime ulatus saab olla:

  • TÖÖVÕIMELINE – inimese töötamine ei ole terviseseisundist tulenevatel põhjustel takistatud
  • OSALINE TÖÖVÕIME – inimese töötamine on terviseseisundi ja sellest tulenevate piirangute tõttu osaliselt takistatud
  • PUUDUV TÖÖVÕIME – inimene ei ole terviseseisundi ja sellest tulenevate piirangute tõttu võimeline töötama.

Kui teile on määratud püsiv töövõimetus korduvhindamise tähtajaga 2017. aastal või hiljem, tuleb teil pöörduda töötukassasse, kui korduvhindamise tähtaeg hakkab kätte jõudma. Töötukassa hindab uute reeglite järgi töövõimet ning maksab osalise ja puuduva töövõime korral töövõimetoetust.

NB! Varasemalt määratud töövõimetuspensione maksab sotsiaalkindlustusamet kuni töövõimekaotuse ekspertiisi otsuse kehtivuse lõppemiseni.

Vaata ka KOV JA RIIK.